Platby v hotovosti = riziko

Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akémukoľvek plateniu v hotovosti - rozumej platbe z ruky do ruky. . Prečo? Veľmi tým riskujete.V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce sumu 15.000 EUR, ak sa jedná o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

V prípade, že sa jedná fyzickú osobu – podnikateľa nesmie platba v hotovosti presiahnuť sumu 5.000 EUR.

Prevod peňazí v hotovosti

Ak sa s druhou stranou dohodnete, že si odovzdáte peniaze v hotovosti, nie prevodom cez účet, je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje. Pokiaľ si chcete, ako predávajúci, prevziať peniaze až po vložení zmlúv na kataster, riskujete, že peniaze nedostanete a prídete aj o nehnuteľnosť. Pokiaľ ste naopak kupujúci a peniaze odovzdáte pred vložením na kataster, riskujete, že prídete o peniaze a nebudete ani majiteľom nehnuteľnosti.

Jediné čo Vám zostáva je súd, ktorý môže trvať niekoľko rokov. Tento scenár bol najmä v nedávnej minulosti veľmi častý pri podvodoch s predajom bytov a domov.

Ak teda predávate či kupujete nehnuteľnosť, poraďte sa o všetkých nástrahách s odborníkom, ktorý tieto kroky rieši každý deň. Ušetríte tak veľa nervov, času a peňazí.

Máte otázku? Neváhajte ma kontaktovať.

Vlado Chaban - reality RED
0904 536158
chaban.vladimir@red.sk

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

7 chýb pri predaji nehnuteľnosti

spracovaním osobných údajov